Cégismertető
Szolgáltatások
Költöztetés
Kézi-gépi rakodás
Zongora- és pianínószállítás
Páncélszekrény szállítás
Daruzás -400 tonnáig
Gépszállítás
Kapcsolat
Képgaléria
Fuvarrendelés
  06 (30) 941-52-42
  tini-trans@atw.hu
Hasznos linkek
  Autópályadíj fizetés
  Árfolyamok
  Csomózási módszerek
  Fővárosi Szállítási Tanácsadó
  Időjárás
  Irányítószámkereső
  OMSZ
  Utcakereső
  Útvonaltervező
  Térképcentrum
  Valuta átváltás
  Világóra
További információk
  Fuvarozási szerződés
         ... a szállítás, rakodás specialistája!    

Fuvarozási szerződés


A fuvarozási szerződés fogalma
A fuvarozási szerződés létrejötte
A szerződés alanyai
A fuvarozó kötelezettségei
A fuvarozó kötelezettségei váratlan esemény kapcsán
A fuvarozó jogai
Több fuvarozó a kötelemben
A feladó és a címzett jogai és kötelezettsége
Felelősségi szabályok
A fuvarozó kártérítési kötelezettsége
A fuvarozó, vagy harmadik személy kártérítési követelése


A fuvarozási szerződés fogalma

A fuvarozási szerződés alapján a fuvarozó díjazás ellenében köteles a küldeményt rendeltetési helyére továbbítani és a címzettnek kiszolgáltatni. Az árufuvarozási szerződések jellemzője, hogy rendszerint valamely alapügylet - adásvételi, szállí- tási, vállalkozási szerződés - teljesítését segítik elő azáltal, hogy az átruházandó dolognak, vagy a szerződés teljesítéséhez szükséges alapanyagnak a teljesítés helyére történő szállítását biztosítják.
A fuvarozás lényege a küldemény adott helyről adott helyre való továbbítása.
A szerződés további jellegzetességei, hogy a fuvarozó más részére vállalja tevé- kenység kifejtését (hasonlóan a vállalkozási és a megbízási szerződéshez), amely tevékenység során a más tulajdonában levő küldeményt őrizetében tartja (csak- úgy, mint a letétnél). Emiatt aztán a fuvarozási szerződés több tradicionális szer- ződéstípus - pl. vállalkozás, letét - elemeit is magában hordozza.

A fuvarozási szerződés létrejötte

A fuvarozási szerződés minden esetben a fuvarozás elvállalásával jön létre, de jogszabály kimondhatja, hogy a küldemény átvétele jelenti a fuvarozás elvállalá- sát. Ez a reálszerződési forma érvényesül a vasúti és a nemzetközi fuvarozásban is. A fuvarozási szerződés nincs írásbeli alakhoz kötve, létrejöhet írásban, szóban és ráutaló magatartással is. (Pl. az előzőekben ismertetett szabály, nevezetesen, hogy a szerződés létrejöhet a küldemény átvételével, a ráutaló magatartás neve- sített formája.) A fuvarozási szerződés megkötésekor nagyon gyakori - vasúti áru- fuvarozás esetén, pedig kötelező - a fuvarlevél kiállítása, ugyanis a fuvarozás le- bonyolítását a fuvarlevél nagyban megkönnyíti, és a fuvarozásból adódó jogviták eldöntésénél bizonyító erővel bír.
Ha a felek fuvarlevelet állítanak ki, a fuvarlevél bizonyítékként szolgál, bizonyítja a fuvarozási szerződés létrejöttét és a küldemény átvételét. Az átvétel napja - ellen- kező bizonyításig - az a nap, amelyen a fuvarozó a fuvarlevelet aláírta vagy lebé- lyegezte. Ez egy megdönthető vélelem, azaz bizonyítható, hogy az átvétel más i- dőpontban történt. A feladó kívánságára a fuvarozó köteles a fuvarlevél általa alá- írt vagy lebélyegzett másodpéldányát a feladónak átadni vagy átvételi elismervényt kiállítani.

A szerződés alanyai

A fuvarozási jogviszonynak három alanya van:

       1.   a feladó, aki a küldemény továbbítását megrendeli;
       2.   a fuvarozó: aki a küldeményt továbbítja
       3.   és a címzett: aki a küldeményt átveszi.

A jogviszony jellegzetessége, hogy fuvarozási szerződés csak a feladó és a fuva- rozó között jön létre, amelyből a címzett közvetlenül jogokat szerez, és bizonyos kötelezettségek is terhelik. Előfordulhat, hogy a címzett és a feladó ugyanaz a személy, ez az eset akkor, ha valaki saját címére fuvaroztat. Amennyiben a har- madik alany különböző személy, a fuvarozó és a feladó között létrejött szerződés harmadik személy javára szóló ügylet. A fuvarozási szerződés alanyaként feladói és címzetti pozícióban bárki szerepelhet, tehát magánszemély, jogi személy, és jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet is.
Fuvarozói pozícióban az egyes fuvarfajtáknak megfelelően előfordulnak korlátozá- sok (pl. nemzetközi árufuvarozást csak erre szóló speciális engedéllyel lehet vé- gezni).

A fuvarozó kötelezettségei

A fuvarozási szerződés alapján a fuvarozó díjazás ellenében köteles a küldeményt rendeltetési helyére továbbítani és a címzettnek kiszolgáltatni.
A fuvarozó kötelezettségei tehát két nagy területre bonthatók, ezek:

       1.   a küldemény továbbítása
       2.   és a küldeménynek a címzett részére való kiszolgáltatása.

A küldemény továbbítása körében a fuvarozó köteles a fuvareszközt megfelelő he- lyen és idoben kiállítani, a fuvarozást haladéktalanul megkezdeni, illetőleg a külde- ményt gazdaságosan, gyorsan és biztonságosan továbbítani a címzett részére.
A fuvarozó köteles a feladó utasításait követni. Ha a fuvarozó olyan utasítást kap, amely veszélyezteti a fuvarozás gazdaságos, gyors és biztonságos teljesítését, kö- teles erre a feladó figyelmét haladéktalanul felhívni .
Amennyiben a feladó az utasítást írásban (!) megismétli, a fuvarozó köteles az utasítást - a feladó felőlésségére és költségére - végrehajtani. A fuvarozó köteles azonban megtagadni a feladó utasításának teljesítését, ha annak végrehajtásával mások személyek élétét veszélyeztetné, vagy megkárosítaná mások vagyonát.

A fuvarozó kötelezettségei váratlan esemény kapcsán

Ha a fuvarozás valamilyen akadályba ütközik, a fuvarozó köteles a feladótól hala- déktalanul utasítást kérni, hogy mit tegyen. Ilyen esetben a feladó köteles megfi- zetni a fuvardíj arányos részét és a fuvarozó költségeit, feltéve, hogy azok meg nem fizetésével gazdagodnék, valamint akkor is, ha a fuvarozó bizonyítja, hogy
az akadályt a fuvarozás körén kívül felmerült ok idézte elő. Ha tehát a küldeményt a fuvarozó már meghatározott helyig elszállította, és onnan a feladó másik fuva- rozó igénybevételével alacsonyabb fuvardíj ellenében tudja továbbíttatni a külde- ményt a rendeltetési helyre, akkor a fuvardíj-különbözettel gazdagodna, így azt akkor is meg kell fizetnie az eredeti fuvarozónak, ha az a fuvarozást pl. a fuvar- eszköz hibája miatt nem tudta befejezni.

A fuvarozó a fuvarozás lebonyolításával kapcsolatos minden lényeges körülményről - különösen ha a küldeményt kár érte, ha a fuvarozási határidő lényeges túllépése várható, ha a küldemény veszélybe került, vagy ha a küldemény kiszolgáltatása nem lehetséges - haladéktalanul köteles értesíteni a feladót.
Az értesítés elmaradásából eredő károkért a fuvarozó felelősséggel tartozik. Ide- tartozik, hogy a küldemény kiszolgáltatása érdekében a fuvarozó köteles a címzet- tet haladéktalanul értesíteni a küldemény megérkezéséről. Ennek azért van nagy jelentősége, mert az értesítés kézhezvétele után a küldeménnyel való rendelkezés joga a címzettet illeti.

A fuvarozó jogai

A fuvarozó a fuvarozási díj, továbbá a fuvarozásra fordított szükséges és hasznos költségei megtérítését követelheti. A fuvardíj mértéke főszabályként szabad meg- állapodás tárgya, de a tömegfuvarozást végző vállalkozásoknál ezt díjszabások ál- lapítják meg. A fuvardíj az az ellenszolgáltatás, melyet a fuvaroztató a küldemény továbbításáért fizet. A fuvardíj magába foglal bizonyos, a fuvarozással rendszerint együtt járó költségeket is (pl. üzemanyag, adók, stb.). A fuvardíjat - feltéve, hogy a szerződés másként nem rendelkezik - a feladónak kell megfizetni. Ha a feladó nem fizet, a fuvarozó követelheti a fuvardíjat a címzettől is. A fuvarozót a fuvardíj és a költségek erejéig törvényes és privilegizált zálogjog illeti meg azokon a dolgo- kon, amelyek a fuvarozással kapcsolatosan birtokába kerültek.
A privilegizáltság azt jelenti, hogy a fuvarozó a zálogjoggal biztosított követelését más zálogjogosultakat megelőzően, bírósági eljárás nélkül, kereskedelmi forga- lomban való értékesítéssel elégítheti ki. A fuvarozó köteles zálogjogát a többi fuva- rozó általa ismert követeléseinek biztosítására is érvényesíteni, ha ezt elmulasztja, az előző fuvarozókkal szemben kezesként felel (vagyis, ha az előző fuvarozók fu- vardíját a feladótól nem lehet behajtani, úgy azt a követelés érvényesítését elmu- lasztó fuvarozó köteles megfizetni).

Több fuvarozó a kötelemben

A fuvarozó jogosult más fuvarozó vagy fuvarozók igénybevételére (e jogosultsá- gukkal általában akkor élnek a fuvarozók, ha a továbbításhoz több fuvarfajta i- génybevétele szükséges. Több fuvarozó közreműködése esetén különbséget kell tennünk aszerint, hogy a fuvarozókat a feladó jelölte-e ki, vagy a fuvarozó közre- működőiként szerepelnek a jogviszonyban. Az első esetben minden fuvarozó önál- lóan felel a fuvarozási szerződés teljesítéséért. A második konstrukcióban a fuva- rozásban részt vevő fuvarozók egyetemlegesen felelősek, vagyis bármelyikük szer- ződésszegése esetén a jogkövetkezmények valamennyikükkel szemben érvénye- síthetők.
Több fuvarozó közremuködése esetén mindegyik fuvarozó követelheti az őt megil- lető díj és költségek kiegyenlítését. Az első fuvarozó azonban érvényesítheti a fel- adóval szemben az őt követő, az utolsó fuvarozó pedig a címzettel szemben az őt megelőző fuvarozók díj- és költségkövetelését.

A feladó és a címzett jogai és kötelezettsége

A feladó a fuvarozás megkezdése előtt indokolás nélkül elállhat a szerződéstől, köteles azonban a fuvarozó kárát megtéríteni. A feladót a küldemény kiszolgál- tatásáig (vagy amíg a címzett a küldeménnyel nem rendelkezett) megilleti a kül- deménnyel való rendelkezés joga. Ez a jogosultság azt jelenti, hogy a feladó a küldeményt útközben feltartóztathatja, visszairányíthatja, más címzettet vagy ren- deltetési helyet jelölhet ki. A feladó utólagos rendelkezési jogának gyakorlása a fuvarozási szerződés egyoldalú módosítását jelenti, ezért a feladót terheli az utó- lagos rendelkezéssel felmerült díjtöbblet és költség.
A feladó köteles a küldeményt úgy csomagolni, hogy a csomagolás azt megóvja, és a küldemény mások személyét vagy vagyonát ne veszélyeztesse. Ha a fuvarozó megállapítja, hogy a csomagolás ezeknek a követelményeknek nem felel meg, a küldemény továbbítását csak a feladó írásbeli kívánságára vállalhatja, azonban írásbeli utasítás ellenére sem vállalható a küldemény fuvarozása, ha az mások személyét vagy vagyonát veszélyezteti.
Köteles a feladó a fuvarozónak a fuvarozás lebonyolításához szükséges okmányo- kat és hatósági engedélyeket átadni. Mindaddig, amíg a feladó e kötelezettségének nem tesz eleget, a fuvarozó a küldemény átvételét megtagadhatja. A fuvarozó kö- teles az átadott okmányokat megfeleloen felhasználni. A küldemény berakása többnyire a feladót, kirakása a címzettet terheli.

Felelősségi szabályok

Ha a fuvarozó a fuvarozás megkezdés előtt a fuvareszköz kiállításával késlekedik, a feladó elállhat a szerződéstől és kártérítésként a berakás eredménytelen megkí- sérléséből eredő költségeket, valamint a más fuvarozónak kifizetett fuvardíj-több- letet érvényesítheti. Ha pedig a fuvarozóval közölte a küldemény tárgyát, vagy ar- ról a fuvarozónak e nélkül is tudomása volt, akkor a küldemény elveszése, meg- semmisülése, illetőleg értékcsökkenése (megrongálódás, megromlás) esetén kö- vetelheti az ebből eredő kárát is.
A fuvarozó késedelembe esése bekövetkezhet a fuvarozás tartama alatt is, ha a szerződésben vagy a jogszabályban megállapított fuvarozási határidőket túllépi.
A fuvarozás lebonyolítása alatti késedelem esetén a feladó, illetőleg a címzett a késedelem tartamához mért, de legfeljebb a fuvardíjnak megfelelő kötbért köve- telhet. Ezen felül a feladó, illetőleg a címzett követelheti a kötbért meghaladó ká- rának megtérítését, ha a fuvarozó a határidőben való teljesítéshez fűződő érdek ismeretében írásban vállalta a határidő megtartását, és nem bizonyítja, hogy a késedelmet tevékenységi körén kívül eső elháríthatatlan ok (pl. árvíz, földrengés) idézte elő.
A fuvarozó felelősséggel tartozik az ún. árukárokért. E felelősségről akkor beszé- lünk, ha a küldemény az átvételtől a kiszolgáltatásig terjedő idő alatt teljesen vagy részlegesen elvész, megsemmisül, vagy megsérül. Ilyenkor a fuvarozó fokozott felelősséggel tartozik: nem védekezhet azzal, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. A fuvarozás ideje alatt a küldemény ugyanis kike- rül a tulajdonos, birtokos hatalmából, aki nem, vagy nehezen tudja a küldemény sorsát befolyásolni. Erre tekintettel indokolt a fuvarozó fokozott felelősségének megállapítása.

Eszerint a fuvarozó csak akkor mentesül az ún. árukárokért való felelősség alól,
ha azt:


       1.   a fuvarozó tevékenységi körén kívül eső elháríthatatlan ok,
       2.   a küldemény belső tulajdonsága (törékenység, beszáradás, stb.),
       3.   csomagolás kívülről észre nem vehető hiányossága,
       4.   a feladó által végzett berakás, ill. a címzett által végzett kirakás okozta,
       5.   vagy annak következtében állott elő, hogy a feladó, a címzett vagy az ál-              taluk rendelt kísérő nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általá-              ban elvárható, ideértve azt az esetet is, ha a feladó a szükséges okmá-              nyokat nem adta át, vagy nem jól töltötte ki, továbbá ha a fuvarozót nem              tájékoztatta a küldemény kívülről fel nem ismerhető rendkívüli értékéről.

A fuvarozó kártérítési kötelezettsége

A fokozott felelősséget ellensúlyozza a kártérítés mértékének korlátozása. A fuva- rozó csak a fuvarozás alatt keletkezett tényleges "árukárok" megtérítésére köteles. A kártérítés korlátozását a magyar polgári jog csak kivételesen engedi meg, fősza- bályként ugyanis a teljes kártérítés elve érvényesül, ami magában foglalja a tény- leges kárt, az elmaradt hasznot, a költségeket és kiadásokat.
A fuvaroztató (feladó, címzett) csak pénzbeli kártérítésre tarthat igényt, de a fuva- rozó a küldemény megrongálódása esetén választhat a sérülés kiküszöbölése vagy az értékcsökkenés megtérítése között. A fuvarozó a dolog feladáskori tényleges értékét köteles pénzben megtéríteni. Nem érvényesülnek azonban ezek a korláto- zások, ha a fuvarozó a kárt szándékosan okozta.
Ha az átvételkor felismerhető, hogy a küldemény hiányos vagy sérült, a fuvarozó- val szemben az igényt haladéktalanul érvényesíteni kell, ellenkező esetben az a későbbiekben már nem érvényesíthető. Ha a hiányt vagy sérülést az átvételkor nem lehetett felismerni, az igényt három napon belül lehet érvényesíteni a fuva- rozóval szemben. A fuvarozásból eredő egyéb igények (pl. késedelem miatti köt- bér igény) elévülési ideje az általános elévülési időhöz képest rövidebb, a fuvaro- zási szerződés alapján támasztható igények 1 év alatt ugyanis elévülnek.

A fuvarozó, vagy harmadik személy kártérítési követelése

Ha a feladó a berakással késedelembe esik, a fuvarozó kártérítést követelhet, és - az érdekmúlás bizonyítása nélkül - még az elállás joga is megilleti. Ha a feladó í- rásban utasította a fuvarozót arra, hogy a küldeményt a csomagolás hiányosságai ellenére vegye át, a csomagolás hiányossága következtében a fuvarozóra vagy más személyre háruló kárt köteles megtéríteni és viselni tartozik a küldeményben keletkezett kárt is. Ha a fuvarozó a csomagolás kívülről észrevehető hiányosságai ellenére anélkül vette át a küldeményt, hogy erre a feladó írásban utasította volna, a csomagolás hiányossága következtében a fuvarozó vagy más személy által el- szenvedett, valamint a küldeményben keletkezett kárt fele-fele arányban viseli a fuvarozó és a feladó.
Ha a fuvarozás során harmadik személyek szenvednek kárt, - ennek leggyakoribb esete, amikor a fuvarozó több fuvaroztató küldeményét egy fuvareszközön szál- lítja, de előfordulhat olyan eset is, hogy kívülálló személyek károsodnak - a harma- dik személlyel szemben a fuvarozó felel. A fuvarozó a kártérítés megfizetése után a feladótól követelheti a kifizetett kár megtérítését a felelősség általános szabályai szerint.


Letöltés PDF formátumban

Vissza a lap tetejére é


Cégismertető   Szolgáltatások   Költöztetés   Rakodás   Zongora- és pianínószállítás   Páncélszekrény szállítás   Daruzás   Gépszállítás   Kapcsolat   Galéria

                                                                                                  Webdesign © copyright 2007